WBC در جواب آزمایش خون چیه و چه مقدار باید باشه؟

 

 

w.b.c در آزمایش خون نشانه چیست و چه مقدار باید باشه؟

 

 

مطالبی که در اینجا می خونیم:

w.b.c در آزمایش خون نشانه چیست ؟

چه چیزهایی باعث کاهش RBC می‌شود؟

چه چیزهایی باعث افزایش RBC می‌شود؟

چه چیزهایی باعث کاهش WBC می‌شود؟

چه چیزهایی باعث افزایش WBC می‌شود؟

مقدار WBC در آزمایش خون چقدر باید باشه؟

 

 

w.b.c در آزمایش خون نشانه چیست ؟دانستنی هایی درباره یکی از اصطلاحاتی که در آزمایش خون بیان می شود در این مطلب شما را آشنا می کنیم با w.b.c در آزمایش خون نشانه چیست ؟ همراه ما باشید .

 

 

 

w.b.c در آزمایش خون نشانه چیست ؟

همه ما بارها آزمایش خون دادیم وخوب وقتی جوابشا میگیریم قبل از هر کسی یه نگاهی بش میندازیم و دوست داریم ازش سردر بیاریم ،یا خیلی وقت ها شده که دیگران ازمون می خوان که برگشون را براشون بخونیم که خوب اگه بگی نمیدونم خیلی براشون قابل پذیرش نیست.مطلبی که در ادامه می خونید (که من بهتون پیشنهاد میدم یه برگ آزمایش پیدا کنید و همراه مطلب بخونید تا بهتر متوجه بشین) بهتون کمک می کنه تا بهتر بتونید محتوای یک برگه آزمایش را بفهمید

w.b.c در آزمایش خون نشانه چیست ؟ : آزمایش خون یا CBC یا complete blood count به معنای «شمارش کامل خون» ، یکی از ابتدایی‌ترین و در عین حال اصلی‌ترین آزمایشاتی است که می‌تواند زمینه تشخیص بسیاری از بیماری‌ها را فراهم آورد و از همه مهم تر، بیانگر شرایط کلی و حیاتی بدن است.

 

 

آزمایش خون (هماتولوژی)
RBC یا(Red blood cell )

RBC مخفف سلول‌ قرمز خون است. این سلول‌های قرمز خون یا همان گلبول‌های قرمز، در واقع اصلی‌ترین قسمت خون و عامل رنگ قرمز آن هستند. خود این رنگ قرمز به دلیل وجود ماده‌ای به نام هموگلوبین است که به گلبول‌ قرمز کمک می‌کند تا اصلی‌ترین وظیفه خود یعنی حمل و نقل اکسیژن و دی‌اکسیدکربن را انجام دهد. گلبول‌های قرمز، اکسیژن را از ریه به بقیه سلول‌های بدن حمل می کنند.مقادیر طبیعی : بین ۴/۷ تا ۶/۱ میلیون در هر میکرو لیتر خون است. این عدد برای خانم‌ها مقداری کمتر و در کودکان مقداری بیشتر است.

 

 

چه چیزهایی باعث کاهش RBC می‌شود؟

خون‌ریزی‌های دستگاه گوارش مثل خونریزی معده یا روده، خون‌ریزی‌‌ از محل زخم، سوءتغذیه، کمبود آهن یا کمبود ویتامین B12 ، شکستن سلول‌های خونی یا همولیز آنها در اثر بعضی بیماری‌های خاص مثل فاویسم، بعضی مشکلات ژنتیکی مثل گلبول‌های قرمز داسی شکل ، مشکلات مغز استخوان ، بیماری های کلیوی ، بیماری‌های مزمن، تومورهای سرطانی و بیماری‌های روماتویید (التهاب مفاصل).

 

 

چه چیزهایی باعث افزایش RBC می‌شود؟

مقدار بالای گلبول قرمز می‌تواند نشان‌دهنده ظرفیت‌ بالای حمل اکسیژن باشد. در بعضی از ورزشکاران و همچنین هنگام زندگی در ارتفاعات به خاطر کمبود اکسیژن هوا ، RBC افزایش می یابد. بیماری‌های ریوی یا کلا هر نوع بیماری‌ که هیپوکسی مزمن (کمبود اکسیژن طولانی مدت در بدن) ایجاد می‌کند، مثل بیماری‌ قلبی مادرزادی ، باعث تولید بیشتر RBC می‌شوند.

نکته :- به طور طبیعی، گلبول قرمز بعد از تولید در مغز استخوان، ۱۲۰ روز در خون زندگی می‌کند و در آخر عمر خود خرد می‌شود و به عناصر سازنده‌اش تبدیل می‌شود.- مقدار RBC در طی بارداری به طور طبیعی کمی کمتر نشان داده می‌شود، چون حجم قسمت مایع خون افزایش پیدا می کند. – عدد RBC در واقع مقدار دقیق گلبول‌های قرمز در ۱میلی‌لیتر خون است.- بسته به آزمایشگاه و نوع کیت مورد استفاده، ممکن است مقیاس شمارش این سلول فرق کند.- خوردن داروهایی مثل کلرامفنیکل هم باعث کاهش RBC می‌شود.

 

 

 

W.B.C یا (white blood cell )

wbc در جواب آزمایش خون چیست

این سه حرف مخفف «سلول‌های سفید خون» یا گلبول‌های سفید هستند. اندازه‌گیری مقدار گلبول‌های سفید خون، یکی از روش‌های اصلی برای تعیین وجود عفونت در بدن است، چون این سلول‌ها که جزو سیستم دفاعی بدن هستند، در بیماری‌های عفونی و غیرعفونی واکنش‌های مختلفی از خود نشان می‌دهند.شمارش WBCها دو جزء دارد: یکی مقدار کلی گلبول‌های سفید در یک میلی‌لیتر خون و دوم شمارش جزء به جزء این سلول‌ها، چون گلبول‌ های سفید خون، پنج نوع مختلف دارند که کم و زیاد شدن هر کدام از این انواع، معنی خاص خود را خواهد داشت.کلمه «diff» که در جلوی CBCنوشته می‌شود، درخواست برای شمارش همین انواع مختلف گلبول‌سفید استمقادیر طبیعی :در بزرگسالان و بچه‌های بالاتر از ۲ سال مقدارگلبول‌سفید بین ۵ تا ۱۰ هزار در هر میلی‌لیتر خون طبیعی است.محدوده خطر: WBC کمتر از ۲۵۰۰ و بیشتر از ۳۰۰۰۰ نشان‌دهنده بیماری‌هایی هستند که می‌توانند گاهی خطرناک باشند.

 

 

چه چیزهایی باعث کاهش WBC می‌شود؟

لکوپنی یا کاهش گلبول‌سفید به مقادیر کمتر از ۴ هزار گفته می‌شود که معمولا در اثر نارسایی مغز استخوان، مسمومیت دارویی ، عفونت بسیار زیاد، سوءتغذیه، بیماری‌های خودایمنی و ایدز به وجود می‌آید. در بسیاری از انواع نارسایی‌های مغز استخوان، مثلا بعد از شیمی‌درمانی،‌ رادیوتراپی و … هم این مقدار کاهش می‌‌یابد.

 

 

چه چیزهایی باعث افزایش WBC می‌شود؟

افزایش گلبول‌سفید، لکوسیتوز نام دارد و به مقادیر بالاتر از ۱۰هزار گفته می‌شود که به طور معمول نشان‌دهنده عفونت، التهاب، تخریب بافت بدن، لوسمی یا سرطان خون است. ضربه و جراحت، استرس و تب هم مقدار WBC را افزایش می‌دهد.

نکته : – عمل اصلی گلبو‌ل‌سفید مبارزه با عفونت و حذف عوامل خارجی و مزاحم از بدن است و در مواقع آلرژ‌ی‌ها هم این سلول‌ها مسئول بروز واکنش هستند.- تغییر هر کدام از انواع WBC معنی خاص خود را دارد و ممکن است نشان‌دهنده عفونت با میکروب (مثل باکتری یا ویروس) و یا حتی استرس باشد.- فعالیت شدید بدنی و ورزش سنگین هم برای مدتی باعث بالا رفتن تعداد WBC در خون می‌شود. بارداری و زایمان هم این مقدار را افزایش می‌دهند.

 

 

مقدار WBC در آزمایش خون چقدر باید باشه؟

شمارش WBC : که نشاندهنده ي تعداد سلول هاي سفید بدن می باشد. مقادیر طبیعی: در بزرگسالان و بچههاي بالاتراز ۲ سال مقدار
گلبولسفید بین ۵ تا ۱۰ هزار در هرمیلیلیتر خون طبیعی است. محدوده خطر WBC: کمتراز ۲۵۰۰ و بیشتراز ۳۰۰۰۰ هر کدام نشاندهنده
بیماريهایی هستند که میتوانند گاهی خطرناك باشند.

WBC در جواب آزمایش خون چیه و چه مقدار باید باشه؟
(۱) رای، میانگین: ۵