پایین بودن mch در آزمایش خون

 

پایین بودن mch در آزمایش خون

 

شاید بخواهید از کم خونی تان با خبر شوید. توصیه می کنیم برای این کار از پزشک تان بخواهید، آزمایش CBC را برایتان درخواست دهد.

برای اینکه از نتیجه آزمایشات با خبر شوید و نگرانی تان قبل از مراجعه به پزشک برطرف شود، تفسیر این آزمایش را به روشی ساده برایتان بازگو می کنیم، در قسمت های قبل تفسیر آزمایش خون به تفسیر آزمایش های اختلالات متابولیکی و آزمایش های مربوط به چربی خون پرداختیم. حال می خواهیم آزمایش شمارش کامل خون(CBC) را تفسیر کنیم.

آزمایش CBC به تفسیر سلول های خونی و پلاکت های خون می پردازد. برای این آزمایش نیازی نیست ناشتا باشید. در ادامه لیستی که در این آزمایش به طور معمول اندازه گیری می شود و حد نرمال برای یک فرد سالم مطرح می گردد. در این بخش ممکن است بسته به نوع آزمایشگاه کمی این اعداد متفاوت باشد اما اگر پزشک شما از نتایج آزمایش اظهار نگرانی نکرد یعنی همه چیز در محدوده نرمال است.

 

 

WBC

 

حد نرمال : ۴,۳۰۰ تا ۱۰,۸۰۰ cmm
سلول های سفید خون یا همان(WBC) به مبارزه علیه عفونت ها می پردازند. مقدار بالای این عدد می تواند حاکی از وجود عفونت در بدن باشد. اگر این عدد خیلی بالا باشد احتمال بروز سرطان خون وجود دارد. اما نگران نباشید بالا بودن آن می تواند بر اثر مصرف داروی خاص یا اختلال در سلامتی بدن هم باشد.
در ادامه مقدار اعداد، اشکال، و اندازه انواع مختلفی از سلول های سفید خون ذکر می شود. تعداد سلولهای مختلف در نسبت مناسب به یکدیگر در این بخش مطرح گردیده و بی نظمی در این اعداد می تواند عفونت، التهاب، اختلالات خود ایمنی، کم خونی را نشان دهد.

 

حد نرمال :

• Neutrophils بین ۴۰% تا ۶۰% از کل
• Lymphocytes بین ۲۰% تا ۴۰%
• Monocytes بین ۲% تا ۸%
• Eosinophils بین ۱% تا ۴%
• Basophils بین ۰٫۵% تا ۱%

 

 

RBC

 

حد نرمال :

۴٫۲ تا ۵٫۹ million cmm
میلیون ها سلول قرمز خون (RBC) در بدن ما وجود دارد که در این بخش تنها بخشی سلول های خون ما مورد آزمایش قرار گرفته است. اگر بی نظمی ای در این بخش وجود دارد به پزشک مراجعه کنید تا آزمایش های بیشتری انجام شود.

 

 

(Hematocrit (Hct

 

حد نرمال :

۴۵% تا ۵۲% برای آقایان و ۳۷% تا ۴۸% برای خانم ها
این قسمت برای تشخیص کم خونی استفاده می شود. این عدد نشان دهنده این است که چقدر از حجم کل خون در بدن از سلول های قرمز خون تشکیل شده است.

 

 

(Hemoglobin (Hgb

 

حد نرمال :

۱۳ تا ۱۸ g/dL برای آقایان و ۱۲ تا ۱۶ g/dL برای خانم ها
سلول های قرمز خون در خود هموگلوبین دارند و این ماده باعث قرمز شدن رنگ خون می شود. از همه مهم تر وظیفه ی هموگلوبین رساندن اکسیژن از ریه ها به تمام بدن با دم و سپس تحویل دی اکسید کربن به ریه ها با بازدم است. مقدار این عدد بسته به جنسیت فرد متفاوت است. پایین بودن این عدد می تواند به علت کم خونی باشد.

 

 

MCV

 

حد نرمال :

۸۰ تا ۱۰۰ femtoliters
در تست حجم متوسط گلبول خون (MCV) حجم متوسط گلبول های قرمز خون، و یا مقدار متوسط فضای هر سلول قرمز خون اندازه گیری می شود. بی نظمی در این بخش می تواند به علت کم خونی و یا سندرم خستگی مزمن باشد.

 

 

MCH

 

حد نرمال :

۲۷ تا ۳۲ picograms
آزمایش MCH به طور متوسط مقدار هموگلوبین در گلبول های قرمز خون معمولی را اندازه گیری می کند. بالا بودن اعداد این آزمایش می تواند کم خونی را هشدار دهد، در حالی که کم بودن این عدد ممکن است کمبود تغذیه ای را نشان دهد.

 

 

MCHC

 

حد نرمال :

۲۸% تا ۳۶%
آزمایش MCHC متوسط غلظت هموگلوبین در یک مقدار خاص از سلول های قرمز خون را گزارش می دهد و در این بخش پایین بودن اعداد این آزمایش می تواند کم خونی را هشدار دهد و بالا بودن این عدد کمبود تغذیه ای را نشان می دهد.

 

 

RDW یا RCDW

 

حد نرمال :

۱۱% تا ۱۵%
در این آزمایش، شکل و اندازه سلول های قرمز خون اندازه گیری می شود. بالا و پایین بودن RDW از حد نرمال بیماری کبد، کم خونی، کمبودهای تغذیه ای را نشان می دهد.

 

 

Platelet count

 

حد نرمال :

۱۵۰,۰۰۰ تا ۴۰۰,۰۰۰ mL
پلاکت ها بخش های کوچکی از سلول های درگیر در لخته خون می باشند. کم یا زیاد بودن پلاکت های خون می تواند بر لخته شدن خون تاثیر بگذارد. تعداد پلاکت ها می تواند نشان یک بیماری باشد.

 

 

MPV

 

حد نرمال :

۷٫۵ تا ۱۱٫۵ femtoliters
در این تست به محاسبه اندازه متوسط پلاکت ها پرداخته می شود. MPV بالا به معنای بالا بودن پلاکت ها در خون است، که می تواند فرد را در معرض خطر حمله قلبی یا سکته مغزی قرار دهد. MPV پایین به معنای پایین بودن پلاکت ها در خون اند که فرد در معرض خطر اختلال در خونریزی قرار می گیرد.

پایین بودن mch در آزمایش خون
(۱) رای، میانگین: ۴