علایم ایدز

علایم ایدز

در ادامه می خوانیم :

علائم بیماری ایدز

علائم ایدز چیست

علایم اولیه ایدز

علایم ایدز در مردان

علایم ایدز در زنان

 

علایم ایدز در زنان

اگر می خواهید علائم ایدز در زنان را بدانید با ما در این نوشتار همراه باشید تا ۱۰ نشانه ایدز در زنان که نباید سرسری گرفت رابدانید. علائم اولیه عفونت اچ آی وی ممکن است خفیف و سبک باشد. اما حتی یک فرد آلوده که علائم قابل‌توجهی ندارد هم می‌تواند ویروس را به دیگران منتقل کند. این یکی از دلایلی است که باید بدانید آیا به این بیماری مبتلا هستید یا نه.

اگر شما یک زن هستید، ممکن است به این فکر کنید که نشانه‌های اچ‌آی‌وی در شما چه تفاوتی با نشانه‌های اچ‌آی‌وی در مردان دارد. بسیاری از علائم اچ‌آی‌وی برای مردان و زنان یکسان است، اما نه همه‌ی آن‌ها. در این نوشتار یک فهرست از ۱۰ علامت شایع این بیماری وجود دارد، از جمله مواردی که مخصوص زنان است.

 

۱. علائم اولیه

در هفته‌های اولیه پس از آلوده شدن به ویروس اچ‌آی‌وی، افراد مبتلا ممکن است هیچ نشانه‌ای از خود بروز ندهند و این البته غیرعادی نیست. برخی از افراد ممکن است علائم خفیفِ آنفلوآنزا مانند داشته باشند از جمله:

– تب
– سردرد
– کمبود انرژی

اغلب این علائم در عرض چند هفته از بین می‌روند. در بعضی موارد، ممکن است ۱۰ سال طول بکشد تا علائم شدید این بیماری پدیدار شود.

 

۲. پدیدار شدن راش و زخم روی پوست

اکثر افراد مبتلا به اچ‌آی‌وی مشکلات پوستی دارند. راش شایع‌ترین علامت اچ‌آی‌وی است. در فرد مبتلا به اچ‌آی‌وی، پوست ممکن است در مواجهه با مواد تحریک‌کننده و نور خورشید بسیار حساس و آسیب‌پذیر باشد. راش ممکن است به شکل یک لکه‌ی مسطح قرمز با جوش‌های کوچک ظاهر شود و پوست ممکن است پوسته پوسته شود.

زخم‌ها یا ضایعات ممکن است بر روی پوست، دهان، اندام تناسلی و مقعد ایجاد شود و درمان آنها ممکن است دشوار باشد. افراد مبتلا به اچ‌آی‌وی نیز در معرض خطر پدیدار شدن تبخال و ابتلا به زونا هستند. با داروی مناسب می‌توان از شدت مشکلات پوستی کم کرد.

 

علائم ایدز در زنان ۳: تورم غدد

ما گره‌های لنفی را در سراسر بدن‌مان داریم، از جمله گردن، پشت سر، زیر بغل و کشاله‌ی ران. گره‌های لنفاوی ما به عنوان بخشی از سیستم ایمنی بدن، با ذخیره‌سازی سلول‌های ایمنی بدن و فیلتر کردن مواد مضر از عفونت جلوگیری می‌کنند. در هنگام این‌که عفونت اچ‌آی‌وی شروع به گسترش می‌کند، سیستم ایمنی بدن نیز فعال‌تر می‌شود. نتیجه این است که غدد لنفاوی بزرگ می‌شوند و معمولا به عنوان غدد متورم شناخته می‌شوند. این اتفاق اغلب یکی از نخستین نشانه‌های اچ‌آی‌وی است. در افراد مبتلا به اچ‌آی‌وی، تورم غدد ممکن است چند ماه طول بکشد.

 

علائم ایدز در زنان ۴: عفونت

اچ‌آی‌وی سبب می‌شود که برای سیستم ایمنی بدن مبارزه با میکروب‌ها سخت‌تر باشد، بنابراین عفونت‌های فرصت‌طلبآسان‌تر می‌توانند تاثیر خود را بگذارند. برخی از این عفونت‌ها عبارتند از پنومونی (سینه‌پهلو)، سل و هپاتیت C. افراد مبتلا به اچ‌آی‌وی بیش‌تر از سایرین مستعد ابتلا به عفونت‌های پوست، چشم‌ها، ریه‌ها، کلیه‌ها، دستگاه گوارش و مغز هستند. همچنین درمان بیماری‌های شایعی مانند آنفولانزا ممکن است در آنها بسیار مشکل باشد.

رعایت نکات احتیاطی، از جمله شستشوی مکرر دست‌ها و مصرف داروهای اچ‌آی‌وی، می‌تواند به جلوگیری از برخی از این بیماری‌ها و عوارض آنها کمک کند.

 

۵. تب و عرق ریختن شبانه

افراد مبتلا به اچ‌آی‌وی ممکن است دوره‌های طولانی مدت تب پایین را تجربه کنند. درجه حرارت بین ۹۹.۸ درجه فارنهایت و ۱۰۰.۸ درجه فارنهایت (۳۷.۶ درجه سانتی‌گراد و ۳۸.۲ درجه‌سانتیگراد) به عنوان تب پایین در نظر گرفته می‌شود. هنگامی‌که چیزی اشتباه است، بدن شما تب می‌کند، اما علت آن همیشه آشکار نیست. از آن‌جایی که این تب پایین است، کسانی که از ابتلای خود به اچ‌آی‌وی اطلاعی ندارند، ممکن است این علائم را نادیده بگیرند. گاهی اوقات عرق‌های شبانه که می‌تواند در خواب تداخل ایجاد کند ممکن است با تب همراه باشد.

 

علائم ایدز در زنان ۶: تغییرات دوران قاعدگی

زنان مبتلا به اچ‌آی‌وی می‌توانند تغییراتی را در چرخه‌ی قاعدگی خود تجربه کنند. دوره‌ی شما ممکن است سبک‌تر یا سنگین‌تر از حد معمول باشد، یا ممکن است یک ماه اصلا دوره‌ی قاعدگی را نداشته باشید. ممکن است علائم شدید قبل از قاعدگی نیز داشته باشید.

 

۷. عفونت‌های باکتریایی و قارچی

عفونت‌های باکتریایی و قارچی ممکن است در زنان مبتلا به اچ‌آی‌وی رایج باشد. درمان این عفونت‌ها در آنها ممکن است دشوارتر باشد.

 

۸. عفونت‌های منتقله از راه جنسی (STIs)

اچ‌آی‌وی همچنین خطر ابتلا به عفونت‌های منتقله از راه جنسی را افزایش می‌دهد، از جمله:

– کلامیدیا

– تریکومونیازیس

– عفونت گونوره

– ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) که می‌تواند منجر به بروز زگیل‌های تناسلی یا حتی سرطان دهانه‌ی رحم شود.

اگر تبخال تناسلی دارید، ممکن است بدتر شود و مکررا اتفاق بیفتد. همچنین بدن شما ممکن است نسبت به روش‌های درمان تبخال نیز واکنشی نشان ندهد.

 

علائم ایدز در زنان ۹: بیماری التهابی لگن (PID)

PID نوعی عفونت است که در رحم، لوله‌های فالوپ و تخمدان‌ها رخ می‌دهد. درمان PID در زنان مبتلا به اچ‌آی‌وی ممکن است سخت‌تر باشد. همچنین علائم این بیماری ممکن است بیش‌تر از حد معمول طول بکشد یا مدام عود کند.

 

 

علایم ایدز در مردان

اگر بخواهید از علائم ایدز در مردان آگاه شوید در این نوشتار با بازده همراه شوید تا ۱۱ نشانه ایدز در مردان را بدانید. یادتان باشد که گام اول در درمان هر بیماری شناخت علائم آن و سپس مراجعه سریع به پزشک است.

اچ‌آی‌وی (HIV) یک ویروس است که بر سیستم ایمنی بدن، به ویژه سلول‌های CD۴ تاثیر می‌گذارد. سلول‌های CD۴ به محافظت از بدن در برابر بیماری‌ها کمک می‌کنند. بر خلاف دیگر ویروس‌ها که سیستم ایمنی بدن به طور معمول می‌تواند آنها را از بین برود، اچ‌آی‌وی نمی‌تواند توسط سیستم ایمنی بدن حذف شود.

علائم اچ‌آی‌وی می‌تواند از فردی به فرد دیگر به شدت متفاوت باشد. دو مرد مبتلا به اچ‌آی‌وی احتمالا علائم مشابهی را تجربه نخواهند کرد. با این حال، علائم ایدز در مردان و عفونت اچ آی وی در مردان معمولا این الگو را دنبال می‌کند:

– ناخوشی حاد
– دوره‌ی بدون علامت
– عفونت پیشرفته

 

علائم ایدز در مردان : ناخوشی حاد

تقریبا ۸۰ درصد افراد مبتلا به اچ‌آی‌وی علائم شبیه به آنفولانزا را در عرض ۲ تا ۴ هفته از زمان آلوده شدن به این ویروس تجربه می‌کنند. این بیماری شبیه به آنفلوانزا به عنوان عفونت حاد اچ‌آی‌وی شناخته می‌شود. این ناخوشی، مرحله‌ی اولیه عفونت است و تا زمانی که بدن آنتی‌بادی علیه ویروس اچ‌آی‌وی تولید کند، طول می‌کشد.

شایع‌ترین علائم اچ‌آی‌وی حاد عبارتند از:

۱. پدیدار شدن راش روی بدن
۲. تب
۳. گلو درد
۴. سردرد شدید

علائم ایدز در مردان که کم‌تر شایع هستند شامل موارد زیر می‌شوند:

۵- خستگی
۶- تورم غدد لنفاوی
۷- بروز زخم در دهان یا بر روی دستگاه تناسلی
۸- دردهای عضلانی
۹- درد مفصلی
۱۰- تهوع و استفراغ
۱۱- عرق شبانه

این علائم معمولا ۱ تا ۲ هفته طول می‌کشد. اگر شما چند مورد از این علائم را داشته باشید و مشکوک شوید که ممکن است شما هم به این بیماری مبتلا شده باشید، قرار ملاقاتی را با پزشک‌تان تنظیم کنید و آزمایش بدهید.

 

دوره‌ی بدون علائم ایدز در مردان

پس از اینکه علائم اولیه ناپدید شد، اچ‌آی‌وی ممکن است ماه‌ها یا سال‌ها هیچ علامت دیگری نشان ندهد. در طی این مدت، ویروس در بدن شما تکثیر می‌شود و شروع به ضعیف کردن سیستم ایمنی بدن می‌کند. شما این روند را احساس نمی‌کنید یا اصلا بیمار به نظر نمی‌رسید، اما ویروس همچنان فعال است و ممکن است به راحتی آن را به دیگران انتقال دهید. به همین دلیل است که آزمایش دادن در همان مراحل اولیه بسیار اهمیت دارد، حتی زمانی که شما حال‌تان خوب است.

 

 

علائم بیماری ایدز

۱٫ تب

یکی از اولین نشانه های ARS می تواند تب خفیف، تا حدود ۱۰۲ درجه فارنهایت باشد. این تب اگر اتفاق بیفتد معمولاً با علائم خفیف دیگر مثل خستگی، تورم غدد لنفاوی و گلودرد همراه خواهد بود.

در این نقطه ویروس به سمت جریان خون در حال حرکت است و شروع به تکثیر به تعداد بالا می کند. وقتی این اتفاق می افتد، سیستم ایمنی بدن واکنش التهابی نشان می دهد.

 

۲٫ گلودرد و سردرد

درست مثل سایر علائم، گلودرد و سردرد هم فقط در موقعیت جزء علائم ARS تشخیص داده می شوند.

 

علائم کلی ابتلا به ایدز 

۳٫ درد عضلانی، درد مفصلی و تورم گره های لنفاوی

ARS معمولاً با آنفولانزا، مونونوکلئوز یا سایر عفونت های ویروسی، حتی سفلیس و هپاتیت، اشتباه گرفته می شود. جای تعجب نیست که بسیاری از علائم این بیماری ها یکسان هستند، مثل درد در مفاصل و عضلات و تورم گره های لنفاوی.

گره های لنفاوی بخشی از سیستم ایمنی بدن شما هستند و زمانیکه عفونتی وارد بدن شود، متورم می شوند. بسیاری از آنها در زیربغل، کشاله های ران و گردن وجود دارند.

 

۴٫ جوش و دانه های پوستی

جوش های پوستی ممکن است هم در ابتدا و انتهای دوره HIV/AIDS پدیدار شود. این جوش ها ممکن است در هر نقطه ای از بدنتان ایجاد شوند که اگر توضیح و علت دیگری نداشتند، بهتر است حتماً تست HIV انجام دهید.

 

۵٫ حالت تهوع، استفراغ و اسهال

۳۰ تا ۶۰ درصد افراد در مراحل اولیه HIV به حالت تهوع، استفراغ یا اسهال دچار می شوند.

این علائم همچنین ممکن است در نتیجه درمان ضدویروسی و بعدها در روند عفونت درنتیجه عفونتی دیگر اتفاق بیفتد. اسهالی که مداوم باشد و به درمان های معمول واکنش ندهد نیز می تواند نشانه ای از این ویروس باشد.

 

 ۶٫ کاهش وزن

کاهش وزن نشانه بیماری پیشرفته تر است و می تواند درنتیجه اسهال شدید اتفاق بیفتد. اگر در حال کم کردن وزن هستید، یعنی سیستم ایمنی بدنتان بسیار ضعیف شده است. در این وضعیت، بیمار حتی اگر تغذیه خوبی داشته باشد و تا آنجا که می تواند غذا بخورد باز هم وزن زیادی کم می کند. این مشکل معمولاً در مراحل آخری بیماری اتفاق می افتد. این روزها اما با کمک درمان ضدویروسی این مشکل کمتر شده است.

 

۷٫ سرفه های خشک

این نشانه –سرفه های موذی که ممکن است هفته ها طول بکشد و به نظر می رسد که هیچوقت بهتر نخواهد شد– یکی از متداول ترین نشانه های بیماری در بیماران مبتلا به HIV که در مراحل پیشرفته بیماری خود قرار دارند می باشد.

۸٫ تعرق شبانگاهی

تقریباً نیمی از افراد در مراحل اولیه عفونت HIV دچار تعرق شبانه می شوند. این مشکل با پیشرفت بیماری ممکن است وخیم تر شود و ارتباطی با ورزش کردن یا دمای اتاق ندارد.

نادیده گرفتن این مشکل که تقریباً مشابه گُرگرفتگی است که زنان در شروع یائسگی دچار آن می شوند بسیار دشوار است تعریقی ناگهانی و شدید که فرد را مجبور می کند برای عوض کردن لباس هایش از خواب بیدار شود.

علائم و نشانه های ابتلا به ایدز

۹٫ عفونت های قارچی

عفونت قارچی دیگر که در مراحل آخری این بیماری ایجاد می شود، تبخال است. تبخال دهانی و تبخال تناسلی هر دو می توانند هم نشانه هایی از ARS و هم عفونت HIV یا ایدز باشد.

یکی دیگر از نشانه های آخری عفونت HIV تغییراتی مثل ضخیم و خمیده شدن ناخن ها، شکاف برداشتن و تغییر رنگ آنها می باشد.این مشکل معمولاً در اثر عفونت قارچی مثل کاندیدا اتفاق می افتد. بیمارانی که سیستم ایمنی بدنشان ضعیف شده است بیشتر در معرض عفونت های قارچی هستند.

۱۰٫ سردرگمی و مشکل در تمرکز

مشکلات شناختی نیز می توانند یکی از نشانه های جنون ناشی از HIV باشند که معمولاً در مراحل آخری این بیماری پدیدار می شوند. علاوه بر سردرگمی و مشکل برای تمرکز، جنون ناشی از HIV شامل مشکلات حافظه و مشکلات رفتاری مثل عصبانیت و آسیب پذیری و زودرنجی نیز می شود.
حتی ممکن است تغییرات حرکتی نیز به دنبال داشته باشد:دست و پاچلفتی شدن، نداشتن هماهنگی و مشکل در کارهایی که نیاز به مهارت های حرکتی دارد مثل نوشتن.
 
علاوه بر مواردی که مطرح شد باید بدانیم ابتلا به بیماری ایدز در اغلب موارد با عوارض ساده ای مانند اسهال ، خارش پوست و افزایش خفیف حرارت بدن شروع می شود. این عوارض پس از چند هفته خودبخود برطرف می شود و شخص خیال می کند که به سرماخوردگی دچار بوده است. از آنجا که ساخته شدن پادتنهای موثر حدود ۱۴ روز طول می کشد دراین زمان جدال بین ویروسها و پادتنها در جریان است.
این را هم بدانید که بدن در روزهای اول ورود ویروس HIV شروع به ساخت آنتی بادی بر علیه آن نمی کند. بنابراین ممکن است تست آزمایشگاهی اول نتیجه را به اشتباه منفی گزارش کند. پس از سپری شدن این مرحله دورانی فرا می رسد که حال شخص بیمار خوب می شود اما در خون او پادتن ضد ایدز را می توان تشخیص داد و از خون وی ویروس ایدز را بدست آورد. 
سلول های لنفوسیت T4 که مبتلا شده است شروع به تقسیم می کند همین امر باعث تورم غدد لنفاوی می شود. تورم غدد لنفاوی گاه ماهها یا سالها بعد از ابتلای اولیه پدیدار می شود و می تواند مدتها به همان حال باقی بماند. در بسیاری از موارد هم ناراحتیهای جدی دیگری به آن اضافه می شود. بیماران اکثرا به شدت لاغر می شوند چون دیواره روده آنها مواد غذایی را بطور کامل جذب نمی کند. 
عرق کردن در شب و احساس خستگی ، التهاب بیضه ها از سایر علائم این بیماری است. مرحله بعدی که در آن تصویر نهایی بیماری ایدز به نمایش گذاشته می شود حاصل از درهم شکسته شدن کامل سیستم دفاعی بدن است. تعداد سلولهای لنفوسیت T4 به شدت کاهش یافته است و در این حالت انواع بیماریهای باکتریایی ، ویروسی و انگلی قادر هستند که فرد مبتلا را از پای بیاندازند.
 
اما در کل باید بگوییم که این علامت ها مختص بیماری ایدز نیستند و دیدن این علائم نشان دهنده این نیست که فرد مبتلا به ایدز شده است! در بسیاری از بیماری ها چنین علامت هایی دیده می شوند. در نهایت، تنها با انجام آزمایش خون می توان درباره این بیماری اطمینان پیدا کرد.

 

 

علائم پوستی ابتلا به ایدز

علائم پوستی ایدزابتلا به ویروس ایدز معمولاً در مرحله‌ی مقدماتی یا بدون علامت می‌گذرد و یا علائم خفیفی دارد که به حساب سرماخوردگی، گلودرد یا بیماریهای پوستی گذرا بدون توجه از آن می‌گذریم. این اشتباه بسیار رایج اما متأسفانه بسیار خطرناک است، زیرا بیمار غافل از وضع خطیر و سرنوشت شوم خود در جامعه می‌چرخد و باعث ابتلای عده‌یی بی‌گناه می‌شود.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز، مهمترین علامت بیماری ایدز در اوایل گرفتاری و تا چند سال بعد بی‌علامتی و یا کم علامتی است در نتیجه‌ پزشک و بیمار هر دو را گول می‌زند و سبب پیشرفت بی‌سر و صدای بیماری در بدن و پخش بیماری در اجتماع می‌گردد. چاره‌ی امر این است که مردم و پزشک نسبت به این بیماری حضور ذهن داشته و با توجه به ریسک فاکتورها یعنی عوامل مساعد کننده و در نظر داشتن علائم جزئی و غیر اختصاصی بیماری را در مرحله‌ی‌ اول تشخیص داده و با تجویز داروهای مناسب باعث توقف بیماری در بدن شخص آلوده و مصون ماندن معاشران وی گردند.

منجمله علائم هشدار دهنده و کمکی برای تشخیص بیماری ایدز علائمی است که در پوست و مخاط و ناخن و مو پیدا می‌شود این علائم شخص را مشکوک کرده به سراغ آزمایش‌های لازم و تشخیص زودرس بیماری هدایت می‌کند. علت وجود این بیماری‌های پوستی آلوده شدن سلولهای لانگرهانس پوست به ویروس ایدز و کاهش کارآیی آنها است.

ماهیت بیماریهای پوستی در جریان ایدز ممکن است التهابی یا عفونی و یا سرطانی باشد. یکی از علائم شایع در جریان بیماری ایدز بثورات سرخکی و یا مخملکی شکل به واسطه‌ی‌ آلودگی به ویروس ایدز می‌باشد.

این بثورات پوستی سرخکی یا مخملکی شکل ممکن است همراه با تورم لوزه‌ها و بزرگی غدد لنفاوی و بزرگی طحال و کبد باشد که جمعاً یادآور بیماری منونوکلئوز عفونی است. علامت شایع دیگر در جریان بیماری ایدز خارش است که ممکن است علت التهاب داشته وبه اشکال مختلف مانند Papular pruritic eruption of HIV، فولیکولیت ائوزینوفیلیک، پروریگونودولاریس، آتوپیک اگزما، پسوریازیس و درماتیت سبوره‌ئیک خودنمایی نماید

گاهی این خارش علت عفونی دارد مانند ابتلا به بیماری گال که در بیماران مبتلا به ایدز به شکل شدید و منتشر و پوسته‌دار به نام کراستد اسکابیز Crusted Scabies یا گال پوسته دارمعروف است و واگیری فوق‌العاده‌ شدید برای اطرافیان دارد.

نمونه‌ی دیگر گرفتاری به شپش سر و شپش تناسلی و یا در اثر گزش حشرات و یا هپاتیت ویروسی است.

علت بعدی خارش در بیماران مبتلا به ایدز نارسایی کلیه و گرفتاری کبد از نوع ویروسی یا انسدادی و گرفتاری به لنفوم است. علت دیگر خارش عوامل متفرقه مانند خشکی پوست ایکتیوزوولگاریس و فوتو درماتیت، کهیر و درموگرافیسم، اگزمای کنتاکت و بثورات خارش‌دار حاصل از داروهای مصرفی بیمار می‌باشد.

روی ‌هم رفته علائم پوستی بیماری ایدز را به سه دسته تقسیم می‌کنند:

الف) بیماریهایی که درحضور ریسک فاکتور‌ها به شدت دلالت بر بیماری ایدز دارند:

۱) اگزانتم حاصل از ویروس ایدز
۲) گرفتاری قارچی قسمت نزدیک یا پروکسیمال ناخن
۳) زخم مزمن و دیر علاج تبخالی
۴) لکوپلازی رشته‌یی شکل لبه‌های طرفی زبان
۵) برآمدگیهای قهوه‌یی یا بنفش سرطانی موسوم به سارکوم کاپوزی در پوست و مخاط چشم و دهان…
۶) جوشهای آکنه‌یی شکل خارش‌دار موسوم به فولیکولیت ائوزینوفیلیک
۷) مولوسکوم کنتاژیوزوم متعدد در صورت افراد بالغ

ب) دسته‌ی دوم علائم پوستی که در حضور عوامل مساعد کننده قویاً ما را مشکوک به بیماری ایدز می‌کند عبارتند از:

۱) هر نوع بیماری آمیزشی دیگر مانند تبخال و زگیل تناسلی زیرا حاکی از معاشرت جنسی غیر بهداشتی می‌باشد.
۲) زونای شدید و چند درماتومی
۳ )آثار تزریق متعدد روی پوست اندامها در معتادان تزریقی
۴) ابتلای مخاط دهان واندام تناسلی خانمها به عفونت راجعه‌ی قارچی از نوع کاندیدا
ج) علائم پوستی که درجریان ایدز شایع‌ است ولی علل دیگر هم دارد:
۱) بزرگی ژنرالیزه‌ی غدد لنفاوی
۲) اگزمای سبوره‌ئیک وسیع و مقاوم به درمان
۳) زخمهای آفتی شکل در هرنقطه‌ی دهان و یانواحی تناسلی ودرنواحی مقعد
۴) برآمدگیهای عروقی مانند گرانولوم پیوژنیکوم و یا سارکوم کاپوزی موسوم به باسیلاری آنژیوماتوزیس بازال سل
۵) انواع لنفوم وبازال سل کارسینوما واسکواموس سل کارسینوما وسرطان مقعد و دهانه‌ی رحم به علت فراوانی آلودگی با ویروس زگیل و زخم پایدار اطراف مقعد در اثر سیتومگال ویروس.
۶) پورپورای جلدی

تاکنون واکسن مناسبی برای پیشگیری ازبیماری ایدز کشف نگردیده اما داروهای مؤثری برای کنترل بیماری کشف گردیده است که آن را HAART یعنی (هایلی آکتیو آنتی‌رتروویروس تراپی) می‌نامند ودارای خواص پروتئیناز اینهیبیتورو ریورس ترانس کریپتاز اینهیویتور می‌باشند مانند ویراسپت، لامیوودین و زیدوودین منتها این داروها هم عوارض جلدی خاصی دارند که آن را لیپودیستروفی می‌نامند به عبارتی در اثر تجویز این داروها اندام فوقانی و تحتانی لاغر شده و چربی خود را از دست می‌دهد اما برعکس چربی در ناحیه‌ی پشت گردن و پشت جمع شده و منظره‌یی شبیه کوهان مانند شتر دوکوهانه موسوم به بوفالو هامپ ایجاد می‌گردد.

روی‌ هم رفته حساسیت دارویی در بیماران مبتلا به ایدز به شکل انواع بثورات دارویی و حساسیت به نور خورشید به شکل فتودرماتیت هم امری شایع است.

 

آزماتو:

شما می توانید با استفاده از سرویس رایگان آزماتو درخواست نمونه گیری پزشکی خود را ثبت نمایید تا دیگر در سرما و گرما به جای اینکه شما برین آزماشگاه همکاران آزمایشگاه به محل شما میان و رایگان نمونه پزشکی شما را گرفته و به آزماشگاه انتقال می دهند و در کوتاه ترین زمان ممکن جواب آزمایش به صورت آنلاین برای تون ارسال بشه

ایدز

 

[wpseo_map width=”400″ height=”300″ zoom=”15″ map_style=”roadmap” scrollable=”1″ draggable=”1″ show_route=”0″ show_state=”1″ show_country=”1″ show_url=”1″ show_email=”1″ default_show_infowindow=”1″]

علایم ایدز
(۱) رای، میانگین: ۳