آزمایش خون بارداری باید ناشتا بود؟ برای آزمایش خون بارداری باید ناشتا بود؟ آزمایش خون برای بارداری بعد از چند روز زمان مناسب برای آزمایش خون بارداری آزماتو آزمایشگاه آنلاین

 

 

 

آزمایش خون برای بارداری

 

 

در ادامه می خوانید:

برای آزمایش خون بارداری باید ناشتا بود؟

آزمایش خون برای بارداری بعد از چند روز

زمان مناسب برای آزمایش خون بارداری

 

 

آیا برای انجام آزمایش خون بارداری باید ناشتا بود؟

آزمایش خون بارداری یکی از دقیق ترین روش ها برای تشخیص حاملگی است و برای انجام این آزمایش نیازی نیست ناشتا باشید.

هر زمان که خواستین آزمایش خون بارداری انجام دهید می توانید به پزشک مراجعه کنید تا آزمایش بارداری را داخل دفترچه بیمه بنویسد و یا به صورت حضوری به آزمایشگاه مراجعه کنید و بگین آزمایش خون بارداری انجام دهند که در این صورت فقط هزینه به صورت آزاد حساب میشه یک راه ساده تر هم اینکه داخل خانه یا محل کار خود بمانید و از آزمایشگاه درخواست کنید که نمونه گیری خون را در منزل یا محل کار شما انجام دهند که این کار لاکچری هزینه هایی مانند هزینه ایاب و ذهاب به همراه هزینه نمونه گیری در محل به این آزمایش اختصاص پیدا میکند ولی به تازگی سامانه آزماتو: درخواست نمونه گیری پزشکی در محل به صورت رایگان کارشناس های علوم آزمایشگاهی را به محل شما می فرسته و شما فقط هزینه آزمایش خون بارداری را پرداخت می کنین برای درخواست نمونه گیری رایگان آزمایش خون اینجا را کلیک کنید.

 

 

چند روز بعد از رابطه ی جنسی میشه با آزمایش خون حامگی را تشخیص داد ؟

 

چه مدتی بعد از رابطه ی جنسی میشه با آزمایش خون بارداری را تشخیص داد؟
چند روز بعد از رابطه ی جنسی میشه با آزمایش خون حامگی را تشخیص داد

 

تست خون BHCG

سریع ترین و دقیق ترین راه تشخیص بارداری در منزل در همان روز های اولیه
اگر چند روز از آخرین روزی که باید دوره شما شروع میشده گذشته ولی هنوز هیچ نشانه ای از پریود شدن در خودتون نمی بینید، شاید باید کم کم خودتون رو برای آزمایش خون برای تشخیص بارداری محیا کنید.چرا ؟

چونکه سریع ترین و دقیق ترین راه تشخیص بارداری در منزل در همان روز های اولیه
تست BHCG یا همون آزمایش خونه.

حالا سوالی که پیش میاد اینه که بدون علائم اولیه بارداری، چند روز بعد از رابطه ی جنسی میشه با آزمایش خون حامگی را تشخیص داد؟

با خواندن این مقاله شما جواب این سوال رو پیدا می گنید که چند روز بعد از رابطه ی جنسی، جواب آزمایش خون برای حاملگی مثبت میشه؟

سریع ترین زمانی که با آزمایش خون می توان تشخیص داد که شما باردار شدید یا نه، ۸ روز بعد از عمل لقاح است ( که معمولا میشه یک هفته قبل از موعد پریودتون).
البته فقط ۵ درصد از زنان می توانند به این سرعت حاملگی خودشون رو با این آزمایش تشخیص بدهند چونکه برای اکثر زنان تقریباً ۱۱ تا ۱۲ روز بعد از عمل لقاح نتیجه آزمایش خون شون مثبت میشه یعنی چند روز قبل از موعد پریودشون میتونند با آزمایش خون از حاملگی خودشون مطمئن بشوند.

به زبان ساده تر :

۵ درصد زنان می توانند ۸ روز بعد از لقاح جواب دقیق آزمایش خون رو بدست بیارند و ۹۵ درصد زنان ۱۲ روز بعد از لقاح می توانند جواب درست و دقیق آزمایش خون رو داشته باشند.

به این نکته دقت داشته باشید که ممکنه شما در یک روز خاص با همسرتون رابطه ی جنسی داشته باشید ولی لقاح در اون روز صورت نگیره؛ چونکه اسپرم مرد میتونه تا چند روز زنده بمونه و در روز آخر بدن شما تخمک آزاد کنه و این باعث میشه که بین رابطه جنسی و لقاح فاصله بیافته.

نکته ی بعدی اینکه زنانی که از تحت درمان بیماری های نابروری خودشون یا همسرشون هستند، مدتی طول میکشه تا بتوانند از آزمایش خون برای تشخیص بارداری استفاده کنند و باید ۲ تا ۳ هفته بعد از تزریق تخمک بارور ، از آزمایش خون مخصوص بارداری استفاده کنند.

این یعنی زنانی که تحت درمان بیماری های ناباروری هستند ممکنه که در ابتدا نشانه ی باردار شدن رو داشته باشند و جواب آزمایششون مثبت باشه در حالیکه اصلا باردار نیستند. برای همین ۲ تا ۳ هفته بیشتر باید صبر کند تا جواب درست مشخص بشه.

در آخر این نکته رو یادتون باشه که اگر دوره ی شما الان چند روزه که به تاخیر افتاده و دلهره دارید که آیا باردار هستید یا نه، با فرض بر اینکه شما هیچ مشکلی جسمی ندارید و تخمک گذاری تون با تاخیر مواجه نشده باشه ، معمولاً آزمایش خون دو هفته بعد از رابطه جنسی جواب درست و دقیقی برای اینکه شما حامله هستید یا نه بشما میده.

در همین سایت می تونید یاد بگیرید که چطوری بدون مراجعه به دکتر جواب آزمایش خون برای تشخیص حاملگی بخونید و و خیلی ساده بررسی کنید.

 

 

 

زمان مناسب برای آزمایش خون بارداری

آزمایش بارداری

آزمایش خون بارداری چیست؟ آزمایش خون بارداری به چه منظور انجام می گیرد؟

چه زمانی می توانیم برای آزمایش خون بارداری مراجعه کنیم؟

تفسیر آزمایش خون بارداری چگونه است؟

تشخیص نتیجه مثبت یامنفی آزمایش خون بارداری به چه صورت است؟

در این مطلب قصد داریم در مورد آزمایش خون بارداری صحبت کنیم و ببینیم که آزمایش خون حاملگی چیست ؛ چه زمانی قابل انجام است و نتیجه آن را چگونه می توان تفسیر نمود. چنانچه شما نیز با ما هم عقیده هستید پس با ما همراه باشید.

تست خون بارداری یکی از روش های تشخیص باردار بودن یا نبودن خانم هاست که معمولا دقت بالایی هم دارد. البته روش های دیگری هم برای تشخیص بارداری وجود دارند که به عنوان مثال می توان از سریعترین نشانه بارداری که در این سایت درباره آن بحث شده است نام برد.

تشخیص بارداری به شیوه ای که در مطلب فوق بیان شده است اگر با دقت همراه باشد معمولا می تواند به احتمال زیاد ، باردار بودن یا نبودن خانم را برای ما نشان دهد. اما برای اطمینان بیشتر شاید لازم باشد که از آزمایش خون بارداری هم استفاده شود.

ممکن است به دلیل هزینه آزمایش خون حاملگی ، تمایل چندانی به این آزمایش آن هم به دفعات زیاد نباشد که در این صورت می توان از روش تشخیص سریع بارداری جهت اطلاع از باردار بودن استفاده کرد و در صورتی که احتمال حامله بودن داده شود آن وقت جهت اطمینان بیشتر می توان از تست خون بارداری استفاده نمود. به هر حال بحث ما در مورد آزمایش خون حاملگی است و تمایل و یا عدم تمایل به استفاده از این آزمایش به تشخیص خود افراد بستگی دارد.

 

روش تشخیص حاملگی با آزمایش خون بارداری

گفتیم که تست خون حاملگی جهت تشخیص حامله بودن یا حامله نبودن خانم ها مورد استفاده قرار می گیرد اما چگونه؟

در این آزمایش از چه شیوه ای استفاده می گردد که می تواند به مشخص شدن بارداری کمک کند؟

آیا این روش تشخیص در همه خانم ها جواب می دهد؟

در پاسخ باید گفت که پس از انجام عمل نزدیکی و لقاح اسپرم با تخمک ، تخمکِ بارور شده و لقاح یافته به طرف رحم رفته و در دیواره رحم لانه گزینی می کند.

پس از این مرحله ، جفت تشکیل می شود. پس از تشکیل جفت ، هورمونی به نام بتا اچ سی جی (beta hcg) توسط جفت ترشح می شود.

پس از چند روز که از ترکیب اسپرم با تخمک و تشکیل جفت گذشت ، مقدار هورمون بتا هاش سی جی ترشح شده از جفت به حدی می رسد که اندازه گیری آن در سرم مادر به وسیله دستگاه های آزمایشگاهی ممکن می گردد.

در این زمان است که می توان با دادن آزمایش خون بارداری به حامله بودن خانم باردار پی برد. هورمون ßhcg (بتا اچ سی جی) چند روز پس از ظاهر شدن در سرم مادر ، در ادرار مادر هم ظاهر شده و قابل اندازه گیری می باشد که در این زمان با استفاده از تست های تشخیص بارداری از طریق ادرار مثل بی بی چک ها می توان باردار بودن و حاملگی را تشخیص داد.

 

زمان آزمایش خون برای بارداری

سؤال مهمی که وجود دارد این است که زمان تست خون حاملگی چه وقت است و خانم ها جهت دادن تست خون بارداری چه زمانی می توانند به آزمایشگاه مراجعه نمایند؟

برای دانستن پاسخ این پرسش لازم است بدانیم میزان هورمون بتا اچ سی جی (beta-hcg) چه زمان به مقدار قابل تشخیص توسط دستگاه های آزمایشگاهی می رسد.

به محض تشکیل جفت ، هورمون B-HCG شروع به ترشح شدن می کند اما به دلیل غلظت پایین آن در چند روز اول که از لقاح می گذرد ، مقدار آن قابل اندازه گیری توسط دستگاه های آزمایشگاهی نیست و لازم است حداقل ۶ تا ۱۲ روز از زمان لقاح اسپرم با تخمک بگذرد تا آزمایش خون بارداری نتیجه درستی نشان دهد.

چنانچه خانمی زودتر از این زمان جهت تست خون حاملگی مراجعه کند ممکن است با نتیجه منفی کاذب در برگه آزمایش مواجه شود! به عبارت ساده تر ، ممکن است این خانم حامله باشند اما چون زمان مراجعه ایشان جهت انجام تست BHCG زودتر از موعد مقرر (کمتر از ۶ روز از زمان لقاح) است ممکن است به دلیل عدم غلظت کافی این هورمون در خون ، نتیجه منفی حاصل شود در حالی که این نتیجه منفی ، کاذب بوده و خانم مورد نظر باردار هستند.

پس زمان مراجعه به آزمایشگاه جهت انجام آزمایش خون حاملگی بسیار مهم می باشد. سعی شود حداقل مدت ۱۱ روز از زمان لقاح بگذرد تا نتیجه آزمایش ، صحیح باشد.

به عنوان یک مثال

اگر چنانچه دوره قاعدگی یک خانم ۲۸ روزه باشد ، به احتمال زیاد روز چهاردهم قاعدگی زمان آزاد شدن تخمک بوده و این زمان می تواند زمان تقریبی لقاح اسپرم با تخمک باشد.

اگر به این روزها ، مقدار ۱۱ روز (تعداد روزهای سپری شده از زمان لقاح جهت انجام تست خون بارداری) را اضافه کنیم ، تعداد روزهای لازم از زمان شروع عادت ماهانه تا زمان مراجعه جهت انجام آزمایش خون بارداری برابر ۲۵ (۱۱ + ۱۴) روز می شود ؛ یعنی حداقل زمان جهت مراجعه این خانم برای تست خون بارداری ، ۲۵ روز پس از شروع قاعدگی می باشد.

اگر چنانچه این مدت ۲۵ روز برای شما مدت زمان طولانی می باشد می توانید از روش تشخیص سریع بارداری جهت باردار بودن یا نبودن خود اطلاع اولیه داشته باشید و آنگاه برای اطمینان بیشتر ، برای انجام آزمایش خون جهت آگاهی از حتمی بودن بارداری خود مراجعه کنید.

 

تفسیر آزمایش خون بارداری

گونه می توانیم جواب آزمایش خون حاملگی را تفسیر کنیم؟ چطور از روی برگه مربوط به نتیجه آزمایش خون حامله بودن می توانیم تشخیص دهیم که بارداری مثبت است یا منفی؟ برای این منظور ، یک برگ آزمایش خون بارداری به عنوان نمونه در زیر نمایش داده شده است. تصویر زیر ، یک نمونه جواب آزمایش خون بارداری است که نتیجه آن مثبت می باشد.

با توجه به تصویر بالا ، تفسیر آزمایش beta-hcg بسیار آسان است. در قسمت سمت راست تصویر فوق و زیر عنوان Reference Range شرایط برای مثبت یا منفی یا مشکوک بودن نتیجه آزمایش ذکر شده است.

طبق این فرمول ، چنانچه مقدار بتا اچ سی جی کمتر از ۱۰ باشد ، نتیجه آزمایش منفی است ؛ چنانچه مقدار b-hcg بیشتر از ۲۵ باشد ، نتیجه آزمایش مثبت بوده و به معنی آن است که به احتمال بسیار زیاد ، خانم باردار هستند و چنانچه مقدار بتا هاش سی جی بین ۱۰ و ۲۵ باشد ، نتیجه آزمایش مشکوک است و با قاطعیت نمی توان گفت که منفی یا مثبت است و لازم است تا آزمایش چند روز دیگر تکرار شود یا اینکه شرایط دیگر مورد بررسی قرار گیرند.

محدوده رفرنس (Reference Range) ممکن است در برگه های مربوط به آزمایشگاه های مختلف متفاوت باشد و لازم است تا برای هر برگه آزمایش ، مقدار رفرنس ذکر شده در همان برگه مورد استناد قرار گیرد.

در تصویر بالا ، مقدار بتا اچ سی جی برابر ۱۴۶۸٫۹ اندازه گیری شده است و بر اساس رفرنس ذکر شده ، مقدار بتا از ۲۵ بیشتر بوده پس بنا بر این جواب آزمایش خون بارداری ، مثبت است.

لازم به ذکر است که آزمایش خون بارداری به تقاضای خود شخص هم قابلانجام است.

حتما نیازی به درخواست توسط پزشک نمی باشد.

 

 

کلام آخر:

شما می توانید آزمایش خون برای بارداری اول به پزشک مراجعه کنید

دوم آزمایش خون برای بارداری به آزمایشگاه مراجعه کنید.

سوم به صورت رایگان از سامانه آزماتو آزمایش خون برای بارداری استفاده نمایید. برای ثبت درخواست اینجا کلیک کنید.

آزمایش خون برای باردا

آزمایش خون برای بارداری

آزمایش خون

آزمایش خون برای بارداری
(۲) رای، میانگین: ۴