آزمایش خون بارداری چند روز بعد از تاخیر پریود دو نوع تست بارداری وجود دارد؛ تست بارداری با استفاده از نمونه ادرار و نمونه خون. هر دو آزمایش وجود هورمون گونادوتروپین جفتی انسانی را تشخیص می دهند. این هورمون مدت کوتاهی پس از چسبیدن نطفه به پوشش داخلی رحم، توسط جفت تولید می شود و در روزهای اول بارداری به سرعت در بدن تولید می شود. این تغییر سریع در هورمون، علائم بارداری را تحریک می کند.

 

آزمایش خون بارداری چند روز بعد از تاخیر پریود

 

آزمایش بارداری چگونه است؟

تصمیم به انجام آزمایش بارداری (بخوانید: آزمایش خون برای تست بارداری) دلیل اصلی اضطراب است. اگر در حال تلاش برای باردار شدن هستید، تمام مدت دو هفته را صرف بحث در مورد این می شود که زمان انجام تست مناسب است یا زود است. اگر می خواهید باردار شوید، احتمالا از نتیجه تست مثبت خیلی خوشحال می شوید. همچنین گاهی وسوسه می شوید قبل از اینکه پریودی قطع شود آزمایش را انجام دهید؛ به خصوص اگر علائم اولیه بارداری را می بینید.
اما اگر آزمایش را زود انجام دهید حتی در زمان بارداری ممکن است نتیجه تست منفی باشد. زمان مناسب برای انجام تست چه زمانی است؟

 

بهترین زمان برای تست بارداری

بهترین زمان برای آزمایش بارداری زمانی است که پریودی شما به تاخیر افتاده باشد. این مسئله باعث می شود نتایج منفی و مثبت کاذب ناشی از سقط جنین (بخوانید: از سقط جنین بیشتر بدانید) زودهنگام دیده نشود. اگر به تقویم باروری خود توجه نکرده اید، در حال حاضر زمان مناسب برای توجه به آن است.
اگر پریودی شما نامنظم است یا به پریودی خود توجه نکرده اید، تا زمانی که طولانی ترین چرخه قاعدگی را رد نکره اید آزمایش انجام ندهید. به عنوان مثال، اگر چرخه های شما بین ۳۰ تا ۳۶ روز باشد، بهترین زمان برای آزمون، روز ۳۷ یا بعد است.
چیز دیگری که باید در نظر بگیرید این است که پریودی شما دیر شده است یا خیر. بر طبق وب سایت FDA، از هر ۱۰۰ زن، ۱۰ تا ۲۰ نفر روز بعد از قطع شدن پریود، نتیجه مثبتی از آزمایش حاملگی دریافت نمی کنند، حتی اگر حامله باشند.
حتی آزمایشهایی که برای تشخیص زود هنگام بارداری انجام می شوند نیز به طور دقیق نمی تواند بارداری را قبل از تاخیر پریودی تشخیص دهد.

 

آزمایشات بارداری چگونه انجام می شوند؟

دانستن این که چگونه این آزمایشها کار می کنند به شما کمک می کند زمان انجام آن ها را بفهمید.
آزمایشات هورمون بارداری، گونادوتروپین مزمن انسانی (hCG) را در ادرارتان تشخیص میدهند.
برخی از آزمایشات تغییرات این هورمون، هیپرگلیسوسیل hCG را تشخیص داده اند. hCG منظم بعد از لقاح نطفه در اندومتر تولید می شود. H-hCG به زودی شروع به آزاد شدن می کند؛ بعضی اوقات پس از لقاح.
آزمایش حاملگی در خانه به طور دقیق میزان هورمون بارداری را در ادرار اندازه گیری نمی کند. نتیجه منفی آزمایش حاملگی به این معنی نیست که ادرار شما حاوی hCG نیست. این بدان معنی است که ادرار به اندازه کافی از این هورمون ندارد تا نتیجه مثبت شود.
هنگامی که آزمایشهای بارداری به شما می گویند چه مقدار هورمون تشخیص داده اند، معمولا به شما می گویند هورمون hCG مورد نیاز برای آزمایش چه قدر است. سطح H-hCG در یک زن به طور معمول از hCG بالاتر است. اگر یک آزمایش بارداری H-hCG را تشخیص دهد، احتمال بیشتری برای دریافت یک نتیجه مثبت در اوایل بارداری وجود دارد. اگر آزمایش بارداری نسبت به H-hCG حساسیت نداشته باشد و فقط hCG را به طور منظم تشخیص دهد، احتمال دریافت نتیجه مثبت کم است. اکثر تست های بارداری در بازار برای تشخیص H-hCG عالی نیستند.

 

زمان انجام آزمون بارداری

تست های اولیه را می توان سه یا چهار روز قبل از تاخیر در پریودی آخر انجام داد. این تست ها یک فاز لوتئال ۱۴ روزه را در نظر می گیرند که زمان بین تخمک گذاری (بخوانید: تخمک گذاری چند روز است؟) و پریودی است.
مشکل این است که ممکن است فاز لوتئال شما کوتاه تر یا طولانی تر باشد.
اگر فاز لوتئال شما ۱۲ روز باشد، چهار روز قبل از قطع پریودی نه روز پس از تخمک گذاری است. بنابراین برای شما انجام آزمایش بارداری چهار روز پیش از قطع پریودی کاری بیهوده است.
اگر فاز لوتئال ۱۵ روز را داشته باشید، چهار روز قبل از قطع پریودی، ۱۲ روز پس از تخمک گذاری است. هنوز هم مقدار هورمون های شما به قدر کافی نیست، اما شانس بیشتری نسبت به افرادی که فاز کوتاه دارند، خواهید داشت.
اگر شما تزریق hCG مانند Ovidrel داشته اید، نباید تست بارداری را زود انجام دهید.
آزمایش زودهنگام ممکن است بقایای داروهای باروری را تشخیص دهد.

 

درباره دقت ۹۹ درصد آزمون بارداری چه می شود گفت؟

اگر دستورالعمل ها را به دقت بخوانید، این تست ۹۹ درصد صحت را در روز قطع پریودی نشان می دهد. اگر پریودی شما چهارشنبه است، روز پنج شنبه روز قطع پریودی خواهد بود.
در مطالعات تحقیقاتی، جایی که مقایسه مقدار hCG تشخیص داده شده در تست می باشد، دقت تست فقط ۴۶ تا ۸۹ درصد است. در یک مطالعه نشان داده شده است که تنها ۸۰% آزمایشات حاملگی نتیجه مثبت در روز ۲۸ پریودی نشان می دهند.

 

 

مزایا و معایب زود انجام دادن تست بارداری

 

آیا وسوسه می شوید آزمون را قبل از اینکه پریودی به تاخیر بیفتد انجام دهید؟

 

مزایای انجام دادن زودهنگام تست

شانس بسیار کمی برای رسیدن به نتیجه مثبت، تسکین استرس های دو هفته ای انتظار

 

معایب انجام دادن زودهنگام تست

• احتمال زیاد در نتیجه منفی کاذب
• احساس ناامیدی در صورت دریافت نتیجه منفی
• از دست دادن پول (هزینه تست ۱ تا ۱۸ دلار برای هر تست)
• اگر نتیجه مثبت باشد، احتمال تشخیص سقط جنین در صورت انجام ندادن زودهنگام تست وجود دارد.
• با تزریق hCG مانند Ovidrel نتیجه دقیق نیست

 

بهترین تست زودهنگام بارداری و چه روزی بیشتر احتمال دارد که به نتیجه برسید

با توجه به تحقیقات انجام شده، بهترین آزمایش بارداری در بازار The First Response Early Result یا FRER. این تست ها دستی هستند و دیجیتال نیستند بنابراین دقت کمتری دارند.

 

در ادامه نتایج مطالعات در خصوص دقت انجام تست زودهنگام ذکر شده است:

• یک روز بعد از پریودی مورد انتظار: صد درصد
• روز پریودی مورد انتظار: ۹۶ درصد
• یک روز پیش از پریودی مورد انتظار: ۹۳
• دو روز پیش از پریودی مورد انتظار: ۸۱ درصد
• سه روز پیش از پریودی مورد انتظار: ۶۸ درصد
• چهار روز پیش از پریودی مورد انتظار: ۴۲ درصد
• پنج روز پیش از پریودی مورد انتظار: ۳۳ درصد
• شش روز پیش از پریودی مورد انتظار: ۲۵ درصد

 

چگونه این آمار با مارک های دیگر مقایسه می شود؟

با توجه به مطالعات مشابه، آزمایش های دستی E.P.T تنها ۵۳٪ دقت در روز پریودی مورد انتظار دارد. تست The First Response Early Results در سه روز قبل از پریودی مورد انتظار دقت بیشتری نسبت به E.P.T. در روز مورد انتظار نشان می دهد.
زمان مناسب برای انجام تست بارداری روز بعد از پریودی مورد انتظار است. اگر نگران نتیجه هستید انجام زودتر تست بی فایده است.
پیش از انجام آزمایش با خود فکر کنید از منفی بودن نتیجه چه حسی پیدا می کنید. اگر نتیجه منفی شما را آزار نمی دهد آن را انجام دهید. اما اگر نتیجه منفی باعث ناراحتی شما می شود و هزینه ای نیز به شما تحمیل می کند که آزاردهنده است تا پس از پریودی مورد انتظار صبر کنید.

 

۱- آزمایش ادرار

آزمایش ادرار برای تست بارداری

آزمایش ادرار به دو روش انجام می شود و می توان آن را در منزل یا کلینیک انجام داد. یکی از راه ها جمع آوری ادرار در یک ظرف و قراردادن بی بی چک  داخل آن است یا قرار دادن ادرار در یک ظرف خاص با قطره چکان می باشد. روش دیگر قرار دادن کیت آزمایش در جریان ادرار و جمع آوری آن است.
برای مشاهده نتیجه آزمایش باید منتظر بمانید. تغییر رنگ، خط و یا نماد (مثلا مثبت یا منفی بودن) نتیجه آزمایش را تعیین می کند. کیت آزمایش بارداری دیجیتال به این شکل عمل می کند که نتایج را به صورت باردار یا غیر باردار نمایش می دهد (چند روز بعد از نزديكي بي بي چك نشون ميده).

۱- چه زمانی می توانم آزمایش ادرار انجام دهم؟

بیشتر پزشکان توصیه می کنند تا روز اول قاعدگی صبر کنید و هنگامی که متوجه شدید قاعدگی شما قطع شده است آزمایش ادرار انجام دهید. معمولا در این حالت دو هفته از لقاح گذشته است. البته برخی آزمایشات حساس تر عمل می کنند و می توانید زودتر آزمایش را انجام دهید (چند روز بعد از لقاح علائم بارداری ظاهر می شود؟).
۲- آزمایش ادرار تا چه حد دقیق است؟
آزمایش ادرار یا بی بی چک بهمراه آزمایش بارداری خانگی هنگامی که به درستی انجام شود حدود ۹۷% دقت دارد. آزمایش بارداری خانگی به دلیل ارزان بودن، خصوصی بودن، راحت بودن و نتیجه سریع طرفدار زیادی دارد.
اما اگر آزمایش به درستی انجام نشود یا خیلی زود گرفته شود، نتیجه نادرست می دهد. اگر نتیجه آزمایش منفی شد اما باز هم علائم بارداری را مشاهده کردید، یک هفته صبر کنید و آزمایش دیگری بگیرید یا با پزشک تماس بگیرید و آزمایش خون انجام دهید.

 

۲- آزمایش خون بارداری

آزمایش خون بارداری

دو نوع آزمایش خون وجود دارد. آزمایش خون کمی که مقدار دقیق hCG داخل خون را تعیین می کند یا آزمایش خون کیفی hCG که باردار بودن یا نبودن شما را بصورت مثبت یا منفی مشخص می کند (سوالات رایج شما درباره هورمون بارداری یا بتا).
در زیر لیستی از سطوح hCG خون در طول بارداری ذکر شده است:
(LMP) به معنی آخرین دوره قاعدگی است، اعداد بتا زیر، از آخرین پریودی در مقابل مقدار عدد بتا براساس واحد mIU/mI یا IU/I
• سه هفته :۰-۵
• ۴ هفته: ۵-۴۲۶
• ۵ هفته: ۱۸-۷۳۴۰
• ۶هفته: ۱۰۸۰-۵۶۵۰۰
• ۷ تا ۸ هفته: ۷۶۵۰-۲۲۹۰۰۰
• ۹ تا ۱۲ هفته: ۲۵۷۰۰-۲۸۸۰۰۰
• ۱۳ تا ۱۶ هفته: ۳۳۰۰-۲۵۳۰۰۰
• ۱۷ تا ۲۴ هفته: ۴۰۶۰-۱۶۵۴۰۰
• ۲۵ هفته تا انتها: ۳۶۴۰-۱۱۷۰۰۰

 

مزایای انجام آزمایش خون بارداری:

• می توان بارداری را زودتر از آزمایش ادرار تشخیص داد. در واقع ۱۲-۷ روز بعد از لقاح ، بارداری تشخیص داده می شود.
• می توان غلظت هورمون hCG را در خون اندازه گیری کرد (این اطلاعات به پزشک کمک می کند به تشخیص بیماری ها در طول بارداری بپردازد).

 

معایب انجام آزمایش خون بارداری:

• از آزمایش ادرار گران تر است.
• تعیین نتیجه آزمایش زمان بر است.
• باید در مطب پزشک انجام شود.

 

نتایج نادرست آزمایش بارداری

اگر آزمایش بسیار زود انجام شود (آزمایش خون بارداری کی جواب میده؟)، ممکن است گونادوتروپین کوریونیک انسان (hCG) را حتی در هنگام بارداری به درستی تشخیص ندهد. برای تست مثبت، حداقل ۷ روز پس از لقاح آزمایش انجام دهید. در اغلب موارد، زمانی که یک زن دوره خود را از دست داده است، اگر حامله باشد، آزمایش مثبت خواهد بود. سطح گنادوتروپین کوریونی انسان (hCG) (بالا بودن بتا در اوایل بارداری به چه معنا است؟ ) بیشتر از حد نرمال نشان دهنده موارد زیر می باشد:
• تومور جفت با مرگ جنین
• حاملگی چندقلو، مانند دوقلو یا سه قلو
• سرطان تخمدان و سایر انواع سرطان در برخی موارد (سرطان دهانه رحم: دلایل، علائم و درمان)
• حاملگی طبیعی
• خون یا پروتئین در ادرار، که می تواند در نتیجه تداخل ایجاد کند
• استفاده از داروها برای جلوگیری از تشنج، دارو برای درمان سندرم پارکینسون یا داروهای فنوتیازین مانند کلرپرمازین توسط مادر
سطوح گونادوتروپین کوریونیک انسان (hCG) کمتر از حد نرمال (بتای پایین در اوایل بارداری نشانه چیست؟ ) نشان دهنده موارد زیر می باشد:
• حاملگی خارج از رحم (علایم بارداری خارج از رحم)
• سقط جنین (برای سقط جنین چه باید کرد)
معنی نتایج آزمایش بارداری چیست؟
مهم این است که بدانید نتیجه مثبت یا منفی چیست. اگر نتیجه مثبت باشد، باردار می باشید. در موارد بسیار نادر، ممکن است نتیجه مثبت کاذب باشد. این بدان معنی است که باردار نیستید اما آزمون می گوید باردار هستید. اگر در ادرار خون یا پروتئین باشد، ممکن است نتیجه مثبت کاذب دیده شود. بعضی داروهای خاص مانند آرام بخش، ضد انسداد یا خواب آور(علت و درمان بی خوابی+قرص خواب آور ) نیز ممکن است نتایج مثبتی ایجاد کنند. اگر نتیجه منفی دریافت کنید احتمالا باردار نخواهید بود. با این حال، ممکن است هنوز حامله باشید اگر:
• تاریخ انقضای آزمون گذشته باشد.
• آزمون را به روش اشتباه انجام داده باشید.
• خیلی زود آزمایش کرده باشید
• ادرار شما بیش از حد رقیق باشد، زیرا مقدار زیادی مایع قبل از آزمایش نوشیده اید.
• داروهای خاصی مثل دیورتیک ها یا آنتی هیستامین مصرف کرده باشید.
– اگر نتیجه تست حاملگی منفی است، ظرف یک هفته آینده مجددا آزمایش انجام دهید. برخی از آزمایشهای حاملگی خانگی آزمایش دوباره را بدون توجه به نتیجه توصیه میکنند.
– اگر دو نتیجه متفاوت کسب کردید با دکتر تماس بگیرید. آزمایش خون ایده خوبی برای تایید نتایج است.

 

نحوه انجام آزمایش در آزمایشگاه

________________________________________
سوالات رایج شما درباره آزمایش خون بارداری

 

۱- چه زمانی می توانید آزمایش خون را انجام دهید؟

این یکی دیگر از مزایای استفاده از تست خون می باشد: می توانید آن را زودتر از آزمایش ادرار انجام دهید. به طور معمول، آزمایش ادرار تا دو هفته پس از تخمک گذاری یا اولین روز پس از یک دوره از دست رفته نتایج مثبت نشان نمی دهد. در مقابل، می توانید آزمایش خون و نتیجه دقیق را در عرض ۷-۱۲ روز پس از تخمک گذاری دریافت کنید، زیرا کوچکترین مقدار hCG را تشخیص می دهد.

 

۲- اگر نتیجه تست بارداری خانگی من مثبت باشد، به معنی باردار بودن من است؟

نتیجه مثبت تست بارداری خانگی نشانه حضور هورمون hCG در سیستم شما می باشد. هنگامی که یک تخمک در پوشش داخلی رحم زن کاشته می شود (چند روز بعد از لانه گزینی تست بارداری مثبت میشود)، هورمون hCG شروع به زیاد شدن می کند. این نشانه بارداری است.

 

۳- اگر نتیجه تست بارداری خانگی من منفی باشد، به معنی باردار نبودن من است؟

نتیجه منفی می تواند نشانه باردار نبودن، زود انجام دادن آزمایش یا اشتباه انجام دادن آزمایش باشد. حساسیت تست های بارداری متفاوت است و ممکن است شما به بدن زمان کافی برای تولید هورمون های hCG را نداده باشید. همچنین اگر زمان آزمایش بیشتر از مقداری که بر روی پاکت ذکر شده است باشد، آزمایش معتبر نیست. بهتر است مطابق دستورالعمل رفتار کنید و پس از پریود نشدن، آزمایش را انجام دهید.

 

۴- اولین آزمایش بارداری خانگی را چه زمانی می توانم انجام دهم؟

توصیه می شود صبر کنید یک دوره پریود نشوید سپس آزمایش بارداری را انجام دهید. پریود نشدن اولین نشانه بارداری است. اگر نمی توانید صبر کنید و هر چه زودتر باید بفهمید باردار هستید یا خیر، اولین زمان انجام تست بارداری ۱۴ روز پس از لقاح است (علائم بارداری بعد از ۴۸ ساعت نزدیکی).

 

۵- اگر دو تست بارداری خانگی انجام دهم و نتیجه متفاوت به من بدهد به چی معنی است؟

اگر شما پاسخ های متفاوت در تست های متعدد بارداری دریافت کردید، توصیه می شود یک آزمایش خون برای دریافت پاسخ دقیق انجام دهید.

 

۶- آزمایشات حاملگی خون چقدر قابل اطمینان هستند؟

آزمونهای حاملگی خانگی زمانی که به درستی انجام شود حدود ۹۷٪ دقیق است. با این وجود، آزمایش خون دقیق تر است، اما لزوما حساس تر نیست. نتایج به میزان زیادی به آزمایشگاه و روش انجام آزمایش خون بستگی دارد. یک آزمایش خون کمی، که معمولا به نام یک آزمایش گنادوتروپین کوریونی بتا (hCG) انجام می شود، واحدهای دقیق گونادوتروپین کوریون (hCG) انسان را در خون اندازه گیری می کند. این بدان معنی است که حتی سطح حداقل را تشخیص خواهد داد. نوع دیگری از آزمایش خون وجود دارد که گاهی اوقات به عنوان یک آزمون کیفی کورونیک گنادوتروپین (hCG) نامیده می شود. این یک آزمون است که به سادگی پاسخ بله یا نه به بارداری میدهد.

 

علائم اولیه بارداری

در روزهای اول سخت است بتوان متوجه شد باردار هستید. بدن شما علائم ظریفی نشان می دهد اما می توانید به راحتی خود را گول بزنید که این علائم نشانه بارداری است.

علائم بارداری یک روز پس از نزدیکی

اگر شب قبل نزدیکی داشته اید و می خواهید بدانید باردار هستید یا خیر باید بدانید خیلی زود است که علائم را ملاحظه کنید. همچنین برای جلوگیری از بارداری دیر نیست زیرا مصرف قرص صبح روز بعد از نزدیکی تا هفتاد و دو ساعت پس از نزدیکی موثر است.
ممکن است بارداری هنوز اتفاق نیفتاده باشد. اسپرم می تواند تا سه روز داخل واژن بماند بنابراین امکان بارداری است.

علائم بارداری: ده روز پس از باردار شدن

آیا می توان پیش از این که قاعدگی قطع شود فهمید باردار هستید؟ شاید. برخی تغییرات در بدن شروع به اتفاق افتادن می کنند. خونریزی کم از واژن نشانه خونریزی لانه گزینی است که حدود ده روز پس از باردار شدن اتفاق می افتد.

علائم بارداری

• توقف خونریزی قاعدگی
• درد نوک سینه ها
• حالت تهوع
• استفراغ

 

بالا بودن بتا در اوایل بارداری به چه معنا است؟

بالابودن بتا در اوایل بارداری نیز امر عادی و طبیعی نیست. البته اول ببینید که بتا با توجه به هفته بارداری شما در رنج نرمال است یا خیر. مثلا در ۵ هفته از تاریخ LMP سطح بتا بین ۱۸ تا ۷۳۴۰ خواهد بود . اگر بتا خیلی بالا بود اولین کاری که باید انجام داد این است که آزمایش هورمون بارداری طی ۴۸ تا ۷۲ ساعت تکرار کنید تا بشه در این باره نظر قطعی داد.

اگر با تکرار آزمایش بتا همچنان بالا بود، این بتا می تونه علامت:

  • بارداری مولار
  • بارداری چند قلویی
آزمایش خون بارداری چند روز بعد از تاخیر پریود
(۲) رای، میانگین: ۳