آزمایش تیروئید T3 چرا آزمایش T3 انجام می شود؟ نحوه نمونه گیری مورد نیاز آزمایش T3 ؟ آمادگی پیش از آزمایش T3 مورد نیاز است؟ آزمایش T3 برای چه استفاده می شود؟

آزمایش Triiodothyronine که با نام T3 شناخته میشود.

 

نام رسمی این آزمایش Free Triiodothyronine – Total Triiodothyronine است.

 

تست های مرتبط با آزمایش T3 عبارتند از :  TSH – Free T4 – Thyroid Panel – Thyroid Antibodies

 

 

آزمایش Triiodothyronine در یک نگاه

 

آزمایش تیروئید T3

چرا آزمایش T3 انجام می شود؟

برای کمک به بررسی عملکرد غده تیروئید. برای تشخیص بیماری تیروئید، از جمله پرکاری تیروئید، و تعیین علت؛ برای نظارت بر اثربخشی درمان بیماری تیروئید.

 

نحوه نمونه گیری مورد نیاز آزمایش T3 ؟

نمونه خون گرفته شده از ورید در بازوی شما

شرایط قبل از آزمایش

آمادگی پیش از آزمایش T3 مورد نیاز است؟

هیچ مورد نیاز نیست با این حال، بعضی از داروها می توانند با آزمایش Tree T3 و Total T3 تداخل داشته باشند، بنابراین پزشک خود را در مورد هر نوع دارو مصرف کنید.

 

آزمایش T3 برای چه استفاده می شود؟

آزمايش تيو يوتيرونين Free يا کامل ( Free T3 يا Total T3 ) براي ارزيابي عملکرد تيروئيد استفاده مي شود. این دستورالعمل به طور عمده برای تشخیص هیپرتیروئیدیسم دستور داده شده است و ممکن است دستورالعمل برای کمک به مراقبت از یک فرد مبتلا به اختلال تیروئید شناخته شود.

T3 و T4 (تیروکسین) هورمون هایی هستند که توسط غده تیروئید تولید می شوند. آنها کنترل میزان استفاده از انرژی بدن را می دهند و توسط سیستم بازخوردی تنظیم می شوند. هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH) تولید و انتشار T4 (در درجه اول) و T3 را تحریک می کند. در صورت نیاز، T4 توسط کبد و سایر بافت ها به T3 تبدیل می شود.

بیشترین T4 و T3 در خون به پروتئین منتقل می شود، در حالی که درصد کمی Free است (بدون محدودیت). آزمایش خون می تواند مجموع T4 (بدون محدودیت به علاوه محدود)، Free T4 ، مجموع T3 (همراه با بی حد و حصر) یا Free T3 را اندازه گیری کند.

از آنجایی که بیشتر T3 به پروتئین متصل است، Total T3 می تواند تحت تاثیر سطح پروتئین و قابلیت اتصال پروتئین قرار گیرد، اما Free T3 نیست. با این حال، برخی از دستورالعمل های حرفه ای T3 Total را توصیه می کنند، بنابراین ممکن است از آزمون برای ارزیابی عملکرد تیروئید استفاده شود. برای مثال، T3 Free یا گاهی اوقات مجموع T3 ممکن است به همراه آنتی بادیهای تیروئید به منظور تشخیص بیماری Graves، یک اختلال autoimmune که شایعترین علت هیپرتیروئیدیسم است، دستور داده شود.

آزمایش Free یا Total T3 معمولا پس از TSH غیر طبیعی انجام می شود، به خصوص اگر آزمایش T4 Free نیست.

 

شما می توانید جهت خونگیری از سالمندان از طریق سرویس خون گیری از سالمندان سایت آزماتو اقدام نمایید تا نمونه گیری دز منزل سالمندان بدون پرداخت هزینه اضافه خونگیری سالمندان در منزل انجام شود.

آزمایش تیروئید T3 چرا آزمایش T3 انجام می شود؟ نحوه نمونه گیری مورد نیاز آزمایش T3 ؟ آمادگی پیش از آزمایش T3 مورد نیاز است؟ آزمایش T3 برای چه استفاده می شود؟

آزمایش تیروئید T3
چقدر خوب بود؟