آزمایش بارداری چیست؟

 

آزمایش بارداری

 

دو نوع تست بارداری وجود دارد؛ تست بارداری با استفاده از نمونه ادرار و نمونه خون. هر دو آزمایش وجود هورمون گونادوتروپین جفتی انسانی را تشخیص می دهند. این هورمون مدت کوتاهی پس از چسبیدن نطفه به پوشش داخلی رحم، توسط جفت تولید می شود و در روزهای اول بارداری به سرعت در بدن تولید می شود. این تغییر سریع در هورمون، علائم بارداری را تحریک می کند.

 

 

آزمایش ادرار برای تست بارداری

 

آزمایش ادرار به دو روش انجام می شود و می توان آن را در منزل یا کلینیک انجام داد. یکی از راه ها جمع آوری ادرار در یک ظرف و قراردادن بی بی چک (عکس بیبی چک مثبت ) داخل آن است یا قرار دادن ادرار در یک ظرف خاص با قطره چکان می باشد. روش دیگر قرار دادن کیت آزمایش در جریان ادرار و جمع آوری آن است.
برای مشاهده نتیجه آزمایش باید منتظر بمانید. تغییر رنگ، خط و یا نماد (مثلا مثبت یا منفی بودن) نتیجه آزمایش را تعیین می کند. کیت آزمایش بارداری دیجیتال به این شکل عمل می کند که نتایج را به صورت باردار یا غیر باردار نمایش می دهد (چند روز بعد از نزديكي بي بي چك نشون ميده).

 

۱- چه زمانی می توانم آزمایش ادرار انجام دهم؟

بیشتر پزشکان توصیه می کنند تا روز اول قاعدگی صبر کنید و هنگامی که متوجه شدید قاعدگی شما قطع شده است آزمایش ادرار انجام دهید. معمولا در این حالت دو هفته از لقاح گذشته است. البته برخی آزمایشات حساس تر عمل می کنند و می توانید زودتر آزمایش را انجام دهید (چند روز بعد از لقاح علائم بارداری ظاهر می شود؟).

 

۲- آزمایش ادرار تا چه حد دقیق است؟

آزمایش ادرار یا بی بی چک بهمراه آزمایش بارداری خانگی هنگامی که به درستی انجام شود حدود ۹۷% دقت دارد. آزمایش بارداری خانگی به دلیل ارزان بودن، خصوصی بودن، راحت بودن و نتیجه سریع طرفدار زیادی دارد.
اما اگر آزمایش به درستی انجام نشود یا خیلی زود گرفته شود، نتیجه نادرست می دهد. اگر نتیجه آزمایش منفی شد اما باز هم علائم بارداری را مشاهده کردید، یک هفته صبر کنید و آزمایش دیگری بگیرید یا با پزشک تماس بگیرید و آزمایش خون انجام دهید.

 

 

آزمایش خون بارداری

 

دو نوع آزمایش خون وجود دارد. آزمایش خون کمی که مقدار دقیق hCG داخل خون را تعیین می کند یا آزمایش خون کیفی hCG که باردار بودن یا نبودن شما را بصورت مثبت یا منفی مشخص می کند (سوالات رایج شما درباره هورمون بارداری یا بتا).
در زیر لیستی از سطوح hCG خون در طول بارداری ذکر شده است:
(LMP) به معنی آخرین دوره قاعدگی است، اعداد بتا زیر، از آخرین پریودی در مقابل مقدار عدد بتا براساس واحد mIU/mI یا IU/I
• سه هفته :۰-۵
• ۴ هفته: ۵-۴۲۶
• ۵ هفته: ۱۸-۷۳۴۰
• ۶هفته: ۱۰۸۰-۵۶۵۰۰
• ۷ تا ۸ هفته: ۷۶۵۰-۲۲۹۰۰۰
• ۹ تا ۱۲ هفته: ۲۵۷۰۰-۲۸۸۰۰۰
• ۱۳ تا ۱۶ هفته: ۳۳۰۰-۲۵۳۰۰۰
• ۱۷ تا ۲۴ هفته: ۴۰۶۰-۱۶۵۴۰۰
• ۲۵ هفته تا انتها: ۳۶۴۰-۱۱۷۰۰۰

 

مزایای انجام آزمایش خون بارداری:

• می توان بارداری را زودتر از آزمایش ادرار تشخیص داد. در واقع ۱۲-۷ روز بعد از لقاح (چند روز بعد از نزدیکی باردار می شویم؟)، بارداری تشخیص داده می شود.
• می توان غلظت هورمون hCG را در خون اندازه گیری کرد (این اطلاعات به پزشک کمک می کند به تشخیص بیماری ها در طول بارداری بپردازد).

 

معایب انجام آزمایش خون بارداری:

• از آزمایش ادرار گران تر است.
• تعیین نتیجه آزمایش زمان بر است.
• باید در مطب پزشک انجام شود.
نتایج نادرست آزمایش بارداری
اگر آزمایش بسیار زود انجام شود (آزمایش خون بارداری کی جواب میده؟)، ممکن است گونادوتروپین کوریونیک انسان (hCG) را حتی در هنگام بارداری به درستی تشخیص ندهد. برای تست مثبت، حداقل ۷ روز پس از لقاح آزمایش انجام دهید. در اغلب موارد، زمانی که یک زن دوره خود را از دست داده است، اگر حامله باشد، آزمایش مثبت خواهد بود. سطح گنادوتروپین کوریونی انسان (hCG) (بالا بودن بتا در اوایل بارداری به چه معنا است؟ ) بیشتر از حد نرمال نشان دهنده موارد زیر می باشد:
• تومور جفت با مرگ جنین
• حاملگی چندقلو، مانند دوقلو یا سه قلو
• سرطان تخمدان و سایر انواع سرطان در برخی موارد (سرطان دهانه رحم: دلایل، علائم و درمان)
• حاملگی طبیعی
• خون یا پروتئین در ادرار، که می تواند در نتیجه تداخل ایجاد کند
• استفاده از داروها برای جلوگیری از تشنج، دارو برای درمان سندرم پارکینسون یا داروهای فنوتیازین مانند کلرپرمازین توسط مادر
سطوح گونادوتروپین کوریونیک انسان (hCG) کمتر از حد نرمال (بتای پایین در اوایل بارداری نشانه چیست؟ ) نشان دهنده موارد زیر می باشد:
• حاملگی خارج از رحم (علایم بارداری خارج از رحم)
• سقط جنین (برای سقط جنین چه باید کرد)

 

معنی نتایج آزمایش بارداری چیست؟

مهم این است که بدانید نتیجه مثبت یا منفی چیست. اگر نتیجه مثبت باشد، باردار می باشید. در موارد بسیار نادر، ممکن است نتیجه مثبت کاذب باشد. این بدان معنی است که باردار نیستید اما آزمون می گوید باردار هستید. اگر در ادرار خون یا پروتئین باشد، ممکن است نتیجه مثبت کاذب دیده شود. بعضی داروهای خاص مانند آرام بخش، ضد انسداد یا خواب آور(علت و درمان بی خوابی+قرص خواب آور ) نیز ممکن است نتایج مثبتی ایجاد کنند. اگر نتیجه منفی دریافت کنید احتمالا باردار نخواهید بود. با این حال، ممکن است هنوز حامله باشید اگر:
• تاریخ انقضای آزمون گذشته باشد.
• آزمون را به روش اشتباه انجام داده باشید.
• خیلی زود آزمایش کرده باشید
• ادرار شما بیش از حد رقیق باشد، زیرا مقدار زیادی مایع قبل از آزمایش نوشیده اید.
• داروهای خاصی مثل دیورتیک ها یا آنتی هیستامین مصرف کرده باشید.
– اگر نتیجه تست حاملگی منفی است، ظرف یک هفته آینده مجددا آزمایش انجام دهید. برخی از آزمایشهای حاملگی خانگی آزمایش دوباره را بدون توجه به نتیجه توصیه میکنند.
– اگر دو نتیجه متفاوت کسب کردید با دکتر تماس بگیرید. آزمایش خون ایده خوبی برای تایید نتایج است.

 

________________________________________

 

سوالات رایج شما درباره آزمایش خون بارداری

 

۱- چه زمانی می توانید آزمایش خون را انجام دهید؟

این یکی دیگر از مزایای استفاده از تست خون می باشد: می توانید آن را زودتر از آزمایش ادرار انجام دهید. به طور معمول، آزمایش ادرار تا دو هفته پس از تخمک گذاری یا اولین روز پس از یک دوره از دست رفته نتایج مثبت نشان نمی دهد. در مقابل، می توانید آزمایش خون و نتیجه دقیق را در عرض ۷-۱۲ روز پس از تخمک گذاری دریافت کنید، زیرا کوچکترین مقدار hCG را تشخیص می دهد.

 

۲- اگر نتیجه تست بارداری خانگی من مثبت باشد، به معنی باردار بودن من است؟

نتیجه مثبت تست بارداری خانگی نشانه حضور هورمون hCG در سیستم شما می باشد. هنگامی که یک تخمک در پوشش داخلی رحم زن کاشته می شود (چند روز بعد از لانه گزینی تست بارداری مثبت میشود)، هورمون hCG شروع به زیاد شدن می کند. این نشانه بارداری است.

 

۳- اگر نتیجه تست بارداری خانگی من منفی باشد، به معنی باردار نبودن من است؟

نتیجه منفی می تواند نشانه باردار نبودن، زود انجام دادن آزمایش یا اشتباه انجام دادن آزمایش باشد. حساسیت تست های بارداری متفاوت است و ممکن است شما به بدن زمان کافی برای تولید هورمون های hCG را نداده باشید. همچنین اگر زمان آزمایش بیشتر از مقداری که بر روی پاکت ذکر شده است باشد، آزمایش معتبر نیست. بهتر است مطابق دستورالعمل رفتار کنید و پس از پریود نشدن، آزمایش را انجام دهید.

 

۴- اولین آزمایش بارداری خانگی را چه زمانی می توانم انجام دهم؟

توصیه می شود صبر کنید یک دوره پریود نشوید سپس آزمایش بارداری را انجام دهید. پریود نشدن اولین نشانه بارداری است. اگر نمی توانید صبر کنید و هر چه زودتر باید بفهمید باردار هستید یا خیر، اولین زمان انجام تست بارداری ۱۴ روز پس از لقاح است (علائم بارداری بعد از ۴۸ ساعت نزدیکی).

 

۵- اگر دو تست بارداری خانگی انجام دهم و نتیجه متفاوت به من بدهد به چی معنی است؟

اگر شما پاسخ های متفاوت در تست های متعدد بارداری دریافت کردید، توصیه می شود یک آزمایش خون برای دریافت پاسخ دقیق انجام دهید.

 

۶- آزمایشات حاملگی خون چقدر قابل اطمینان هستند؟

آزمونهای حاملگی خانگی زمانی که به درستی انجام شود حدود ۹۷٪ دقیق است. با این وجود، آزمایش خون دقیق تر است، اما لزوما حساس تر نیست. نتایج به میزان زیادی به آزمایشگاه و روش انجام آزمایش خون بستگی دارد. یک آزمایش خون کمی، که معمولا به نام یک آزمایش گنادوتروپین کوریونی بتا (hCG) انجام می شود، واحدهای دقیق گونادوتروپین کوریون (hCG) انسان را در خون اندازه گیری می کند. این بدان معنی است که حتی سطح حداقل را تشخیص خواهد داد. نوع دیگری از آزمایش خون وجود دارد که گاهی اوقات به عنوان یک آزمون کیفی کورونیک گنادوتروپین (hCG) نامیده می شود. این یک آزمون است که به سادگی پاسخ بله یا نه به بارداری میدهد.

 

آزماتو سرویس رایگان نمونه گیری پزشکی در محل

می توانید همین الان بدون پرداخت هزینه اظافه آزمایش داده و فقط هزینه آزمایش داده و جواب آزمایش را به صورت آنلاین دریافت نمایید.

آزمایش بارداری چیست؟
(۱) رای، میانگین: ۱